زمان جاری : چهارشنبه 13 مرداد 1400 - 5:26 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 9
نویسنده پیام
emilyfarahi
آفلاین


ارسال‌ها : 50
عضويت: 28 /12 /1398
محل زندگي: تهران
سن: 26
معرفی سیستم سوخت رسانی خودرو و انواع آن
برای معرفی و آشنایی با سیستم سوخت رسانی خودرو و همچنین انواع آن توصیه می شود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله سعی شده در رابطه با اجزای سیستم سوخت رسانی خودرو و همچنین سیستم سوخت رسانی انژکتوری اطلاعاتی ارائه شود. در پایان نیز سیستم سوخت رسانی خودرو های گاز سوز را مورد بررسی قرار می دهیم.
سیستم سوخت رسانی خودرو چیست؟

سیستم سوخت رسانی ماشین یکی از مهم ترین و حیاتی ترین سیستم های خودرو محسوب شده و دارای اجزای مختلفی می باشد. به طور کلی خودرو برای حرکت نیاز به انرژی دارد و انرژی مورد نیاز خود را از طریق سوخت تامین می کند.

فرآیند سوخت رسانی به اجزای مختلف خودرو جهت تامین انرژی مکانیکی و حرکت خودرو توسط سیستم سوخت رسانی تامین می شود. عملکرد سیستم سوخت رسانی خودرو تا حدود زیادی مشابه سیستم خون رسانی در بدن است و عملکرد صحیح و همچنین کیفیت عملکرد آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

روش سوخت رسانی ماشین به این گونه است که ترکیب سوخت و هوا باید در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت کاملا بهینه شده به موتور رسیده و انرژی مکانیکی لازم برای حرکت خودرو تامین گردد. سیستم سوخت رسانی ماشین باید در هر شرایطی و متناسب با وضعیت موتور سوخت رسانی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. منظور از شرایط مختلف حالت های مختلف خودرو است که عبارتند از:


استارت و راه اندازی اولیه خودرو گرم شدن خودرو (قبل از حرکت) شروع به حرکت کردن خودرو افزایش شتاب خودرو و…

با توجه به این که سرعت و وضعیت خودرو در شرایط مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد، لازم است سیستم سوخت رسانی ماشین متناسب با هر کدام از شرایط میزان مشخص و بهینه ای از ترکیب سوخت و هوا را وارد موتور کند. روش سوخت رسانی خودرو یک روش کاملا دقیق و مهندسی شده است و سال های زیادی بر روی این روش مطالعه و تحقیق شده است.


آشنایی با انواع سیستم سوخت رسانی خودرو

به طور کلی انواع سیستم سوخت رسانی ماشین به دو دسته انژکتوری و کاربراتوری تقسیم می شوند که البته نوع کاربراتوری منسوخ شده و در خودرو های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت. در حال حاضر از سیستم سوخت رسانی انژکتوری جایگزین سیستم سوخت رسانی کاربراتوری شده است زیرا از عملکرد بسیار بهتری از نظر مدیریت و بهینه سازی مصرف سوخت و همچنین کاهش آلودگی محیط زیست برخوردار هستند.

علاوه بر آن سیستم سوخت رسانی خودرو انژکتوری برای بهبود عملکرد موتور بسیار بهتر بوده و باعث افزایش راندمان موتور نیز می شوند. در رابطه با سیستم سوخت رسانی انژکتوری در ادامه به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد اما حال قصد داریم اجزا سیستم سوخت رسانی کاربراتوری و همچنین تفاوت آن با سیستم سوخت رسانی انژکتوری بیان نماییم.

اجزا سیستم سوخت رسانی کاربراتوری به شرح زیر هستند:


فیلتر بنزین پمپ بنزین شیر اطمینان کاربراتور باک بنزین لوله های واسط

در سیستم سوخت رسانی کاربراتوری سوخت به همان شکل اولیه وارد سیلندر می شود اما در سیستم سوخت رسانی انژکتوری، ابتدا سوخت به قطرات بسیار ریز تبدیل شده و به سپس به داخل سیلندر اسپری یا پاشیده می شود. در این سیستم کاربراتور اصلی ترین قطعه به شمار آمده و وظیفه تامین مخلوط هوا و سوخت را دارد.


سیستم سوخت رسانی انژکتوری

در حال حاضر از سیستم سوخت رسانی انژکتوری در صنعت خودرو استفاده می شود زیرا این سیستم سوخت رسانی باعث افزایش راندمان و بهتر شدن عملکرد موتور اتومبیل می شود. عملکرد سیستم سوخت رسانی انژکتوری به این شکل است که سوخت را همانند یک سرنگ به داخل سیلندر اسپری می کند. اجزای سیستم سوخت رسانی خودرو انژکتوری عبارتند از:
انژکتور کویل دوبل دلکو پمپ سنسور دریچه گاز سنسور دور موتور سنسور دمای هوا سنسور اکسیژن سنسور دمای آب سنسور ضربه سنسور فشار هوا لوله های واسط فیلتر سوخت ECU منیفولد و…

نحوه کارکرد سیستم سوخت رسانی انژکتوری به این شکل است که ابتدا اطلاعات لازم را از سنسور ها دریافت کرده و متناسب با شرایط موتور و اطلاعات به دست آمده اقدام به تعیین میزان سوخت بهینه می کند. فرآیند تزریق سوخت به داخل سیلندر توسط انژکتور و به صورت الکترومغناطیسی انجام می گیرد. از مهم ترین مزایای استفاده از سیستم سوخت رسانی انژکتوری می توان موارد زیر را نام برد:


سیستم سوخت رسانی انژکتوری تک نقطه ای سیستم سوخت رسانی انژکتوری چند نقطه ای سیستم سوخت رسانی انژکتوری مکانیکی سیستم سوخت رسانی انژکتوری الکتریکی-مکانیکی سیستم سوخت رسانی انژکتوری الکتریکی

از مهم ترین مزایای استفاده از سیستم سوخت رسانی انژکتوری در خودرو می توان موارد زیر را نام برد:
کاهش آلودگی کاهش چشمگیر مصرف بنزین شتابگیری سریع تر نسبت سیستم کاربراتوری امکان استارت بهتر در آب و هوای سرد افزایش راندمان موتور


سیستم سوخت رسانی خودرو های گاز سوز

همانطور که می دانیم امروزه از گاز طبیعی نیز به عنوان سوخت خودرو استفاده می شود زیرا نسبت به بنزین از قیمت ارزان تری برخوردار بوده و همچنین میزان کمتری آلودگی تولید می کند. لازم به ذکر است که از گاز طبیعی به سه شیوه در سیستم سوخت رسانی خودروهای گاز سوز استفاده می شود که عبارتند از:


گاز مایع (LPG) گاز فشرده (CNG) گاز جذب شده (ABG) گاز (ANG)

در میان موارد ذکر شده گاز فشرده یا همان CNG از بیشترین کاربرد در سیستم سوخت رسانی ماشین برخوردار است. اجزای سیستم سوخت رسانی خودرو CNG به شرح زیر است:
مخزن گاز رگلاتور لوله فشار قوی شیر مخصوص مخزن گاز ECU انژکتور میکسر سنسور اکسیژن سنسور فشار گاز و…

منبع: نرسی کو


دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 - 01:24
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخ
برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست رویتازه سازی پاسخ هاکلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :