دانلود آهنگ جدیدclose
آب انبار کیش


زمان جاری : شنبه 17 خرداد 1399 - 2:34 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 15
نویسنده پیام
amirali96
آفلاین


ارسال‌ها : 183
عضويت: 14 /2 /1397
آب انبار کیش
جاذبه های گردشگری فراوان تور کیش، بناهای سنتی، جاذبه های تفریحی و طبیعی متنوعی وجود دارد
در پیشین و در بیشتر بخشها گرمسیری و کویری کشور ایران مردمان برای آن که با نقص‌ فقدان آب مواجه نشوند آب انبار احداث می کردند و آب باران یا این که آب های سطحی و جویبارهای فصلی را بدین مکان ها سوق‌دهی می کردند .
آب انبار در واقع یک آبگینه یا این که استخر رمز پوشیده است که به طور معمول در پایین زمین و برای ذخیره آب , احداث می شود . آب انبار از عنصرها شاخص در بخش ها کویری و گرم و کم آب کشور‌ایران به شمار می‌رود در بخش ها کم بارشی نظیر قزوین , کاشان , یزد , جنوب استان عجم و هرمزگان هم دوچندان مورد اعتنا بوده است .
در جزیره کیش نیز مردم قبلی برای ذخیره آب , آب انبار احداث می کردند . او‌لین آب انبار در سال ۱۳۷۲ جهت گردآوری آب در کیش , یک آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزد و در محدوده شهر حریره در حوالی تیم درخت سبز , احداث شد .
به مرور زمان و با ارتقاء ساخت و ساز در کیش , ارتقاء تجهیزات و امروزی خیس شدن شیوه معاش مردمان , مسیر آب های سطحی با گذشت زمان از میان رفته و آب انبار ها از کاربری دارای اهمیت خویش بیرون شدند . معماری به کار رفته در ساخت آب انبار کیش مضاعف سنتی و جذاب است که مورد اعتنا گردشگران متعددی قرار گرفته است و هر ساله گردشگران متعددی را برای مشاهده از این مکان به‌این حیطه راز می زنند .
شیوه کار بادگیرها بدین صورت است که آب از یک طرف ساختمان بلند بادگیرها وارد آب انبار می شده و بعد از ورود به باطن ساختمان بلند , به نصیب پایینی ساختمان بلند منتقل می شده و بعداز برخورد با تراز آب و خنک کردن آن , از طرف دیگر ساختمان بلند بادگیر بیرون می شده‌است .
همینطور وجود دریچه بر بالای گنبد هم در تهویه هوای داخل آب انبار , زیاد موءثر بوده است .
سه شنبه 22 مرداد 1398 - 13:15
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخ
برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست رویتازه سازی پاسخ هاکلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :